Czy brak efektów odchudzania to wynik złej diety?

Jasno określony cel, dieta dopasowana w każdym calu, wsparcie dietetyka i rodziny. Teraz musi się udać! Kolejne tygodnie mijają, jednak Twoja motywacja zaczyna spadać, co zaczyna odbijać się na twojej psychice i powoli zaczynasz się poddawać. Brzmi znajomo? Dowiedz się, co robisz źle!

odchudzanie

Planowanie diety to pierwszy a zarazem ostatni, najłatwiejszy element naszego odchudzania. O ile ustalenie listy produktów zalecanych, dobór rodzaju posiłków czy pory ich spożywania może sprawiać trudności, prawdziwe schody zaczynają się na etapie wdrożenia zaleceń. Na początku wszystko idzie jak z płatka. Motywacja na wysokim poziomie tylko napędza nasze działanie, a dyscyplina i chęć osiągnięcia celu podtrzymuje założenia. Pamiętajmy jednak, że odchudzanie zaczyna się w głowie i nawet najlepsza dieta nie będzie skutkować, bez przełamania swoich przyzwyczajeń.

Wiele się mówi, że dieta nie powinna być czasowa, a trwale zmieniać nasze nawyki żywieniowe. Pojęcie nawyku jest bowiem kluczowe, odgrywa główną rolę w procesie odchudzania a walka z nimi należy do najtrudniejszych. Nawyk wypracowany latami nie zniknie weekend, niezależnie jak bardzo byśmy tego oczekiwali. Brak szybkich efektów najbardziej demotywuje i jest też bodźcem, który najzwyczajniej przesądza o zrezygnowaniu z diety. Jak temu zaradzić? Psychologiczny punkt widzenia dostarcza w tym względzie paru pomocnych wskazówek. Przede wszystkim – potrzeba czasu. We współczesnym świecie czas jest towarem deficytowym, a wypełnienie planowanych zadań wymaga ogromnej organizacji. Chcesz skończyć z podjadaniem przy oglądaniu telewizji? Zamień chipsy i ciastka na zdrowe przekąski np. świeże warzywa czy nawet popcorn. Wprowadzenie zamiennika nie będzie tak dużym szokiem jak całkowita eliminacja. Słodycze ogranicz, ale nie rezygnuj z nich zupełnie. O ile kilkanaście dni uda Ci się wytrzymać, pragnienie będzie rosło i prędzej czy później ulegniesz.

Potraktuj odchudzanie jako proces, z którego możesz wyciągnąć odpowiednie wnioski i zdobywać świadomość żywieniową. Zastanów się, czy bardziej zależy Ci na trwałych efektach czy czasie? Bądź konsekwentny i szczery sam ze sobą.