Pierre Dukan i historia diety proteinowej

Pierre Dukan - twórca najpopularniejszej obecnie diety białkowej jest Francuzem, z wykształcenia lekarzem internistą o 30 letnim doświadczeniu zawodowym w dietetyce. Nad swoją książką "Nie potrafię schudnąć", wydaną w 2008 roku, która opisuje zasady diety białkowej (zwanej również dietą protal) pracował praktycznie przez całe życie. Pierre Dukan napisał 19 książek na temat diety, które zostały przetłumaczone na 9 języków i sprzedały się w ilości ponad 2,5 mln egzemplarzy na całym świecie. Dietę protal stosują nie tylko Francuzi, ale również Amerykanie, Polacy i Koreańczycy.

Choć Pierre Dukan do pełnego ustalenia zasad diety proteinowej dochodził wiele lat, opowiada że pierwszym natchnieniem do stworzenia diety była prośba pacjenta, który prosił Dukana o pomoc w stworzeniu idealnej diety, która pozwoli mu zrzucić kilogramy. Pacjent powiedział Dukanowi, że dieta musi mieć dwie zasady - nie może trwać zbyt długo oraz musi pozwalać na jedzenie mięsa, z tego bowiem nie potrafi on zrezygnować. Dukan podumał i doradził koledze, by ten skupił przez następnych pięć dni na jedzeniu białek i piciu dużych ilości wody. Po pięciu dniach okazało się, że przyjaciel schudł 4,5 kg. Nie mogąc uwierzyć w efekty, Dukan zalecił kontynuacje diety przez kolejnych pięć dni. Efekt - kolejne 2,5 straconych kilogramów. Lekarz tak zafascynował się efektami diety, że postanowił zbadać sprawę głębiej. Zmienił specjalizację z neurologii na dietetykę i kolejne 30 lat spędził na leczeniu otyłości.

Podstawowym problemem, który Pierre Dukan postawił sobie za cel rozwiązać, było zaprojektowanie takiej diety, w której nie będzie efektu jo-jo. Jak sam mówi, najgorszą rzeczą w życiu dietetyka jest powracający po sześciu miesiącach pacjent, który odzyskał z nawiązką wszystko co z takim wyrzeczeniem stracił. Dukan nie wyobrażał też sobie tego, by pacjenta trzymać przez całe życie na restrykcyjnej diecie - świat smaków jest zbyt bogaty by się oprzeć pokusie i przez całe życie odmawiać sobie przyjemności.

Dzięki wieloletnim badaniom, mamy teraz do dyspozycji jedną z najpopularniejszych obecnie diet - dietę protal. Nazwa diety pochodzi od połączenia dwóch słów - proteiny i naprzemienne (z franc. protein + alternatives). Wprawdzie jest to dieta na całe życie, ale nie jest to dieta przykra dla psychiki i samopoczucia odchudzającego się. Po osiągnięciu upragnionej wagi i przejścia przez okres stabilizacji, wystarczy poświęcić jeden dzień w tygodniu na to, by odżywiać się tylko białkiem. To ma być naszą gwarancją zachowania szczupłej sylwetki ciała.

Dieta Dukana a celebryci

Do popularyzacji diety Dukana przyczyniły się nie tylko jej spektakularne efekty i długotrwałe efekty diety, ale również to, że na dietę białkowa przeszło sporo celebrytów. Po ciąży na diete protal przeszła Jennifer Lopez, modelka Gisele Bundchen, a z naszego rodzimego podwórka, dietę Dukana stosowały takie gwiazdy i znane osobistości jak Dorota Zawadzka (Super Niania) czy Adam Hofman (poseł PiS).