Dieta Dukana - Jeść bez ograniczeń?

jedzenie

Pierwsze informacje, które napływają do nas i dotyczą diety Dukana mogą elektryzować. Osoby, które mają na jej temat pewną wiedzę z wypiekami na twarzy mówią przecież, że jest to dieta, która pozwala jeść naprawdę duże posiłki, a przecież nie można zaprzeczyć temu, że osoby odchudzające się rzadko mogą mówić o takim przywileju. Dieta proteinowa rzeczywiście nie nakłada na nas ograniczeń ilościowych podczas spożywania posiłków, a jej twórca zapewnia nas z mocą, że wcale nie musimy być głodni, gdy jednak zaczynamy poznawać zasady, w oparciu o które funkcjonuje dieta Dukana, szybko dochodzimy do wniosku, że nie brak ograniczeń ilościowych jest w niej najważniejszy.

Dieta proteinowa uczy nas wielu rzeczy. Osoby, które szykują się do wcielenia w życie jej postanowień dowiadują się, jak ważne dla organizmu są białka, węglowodany, cukry i tłuszcze, przekonują się o tym, jak długo trwa trawienie kolejnych składników diety i uświadamiają sobie, że nic z tego, co jemy nie pozostawia naszego organizmu bez odpowiedzi. W czasie trwania diety dowiadujemy się również, jak ważne są dla nas śniadania, obiady i kolacje, nawet więc, jeśli wcześniej mieliśmy negatywne nawyki żywieniowe, z wolna odkrywamy, że walka z nimi nie stawia nas wcale na straconej pozycji.

W czasie trwania diety dowiadujemy się więc również, że jedzenie niekończących się ilości jedzenia tylko dlatego, że mamy do tego prawo, wcale nie wydaje się szczególnie rozsądne. Nasz organizm pragnie przede wszystkim zaspokoić głód, jeżeli więc pochłaniamy kolejne porcje nie odczuwając go, już nie powinniśmy przekonywać otoczenia o tym, że postępujemy zgodnie z nakazami żołądka. W czasie trwania fazy ataku tego rodzaju drobny grzech nie jest jeszcze szczególnie groźny zwłaszcza, że organizm przeznacza niemal całą swoją energię na trawienie protein, gdy jednak zbliżamy się do fazy równomiernego rytmu powinniśmy uświadomić sobie, że najwyższy już czas zerwać z tego rodzaju nawykiem. Choć wskazane przez doktora Dukana warzywa są z pewnością najbardziej wskazanymi spośród tych, które można znaleźć w sklepach, nie oznacza to wcale, że nie pozostają one bez wpływu na nasz organizm. Jeżeli zatem zależy nam na tym, aby spadek wagi utrzymywał się, nie powinniśmy spożywać ich w nadmiarze ograniczając się do takiej ilości, która rzeczywiście zaspokoi nasz głód. W innym wypadku dieta białkowa może okazać się nieco mniej skuteczna niż zakładaliśmy